/ БГНЕС

Първите мъже в държавата се срещнаха днес с председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” в Битоля Люпчо Георгиевски. Той говори и пред Комисията по европейски въпроси към Народното събрание, където получи единодушна подкрепа от депутатите. 

Първо държавният глава Румен Радев посрещна Георгиевски в президентството. "За мен е истинско удоволствие да посрещна в президентската институция смелият българин и гражданин Люпчо Георгиевски, срещу когото преди седмица в съда в Република Северна Македония произнесе присъда по абсурдното обвинение за разпространение на омраза, ксенофобия и дискриминация. Припомням, че президентската институция беше първата у нас, която прие Георгиевски и неговите съратници във време на поредните репресии, когато срещу българските културни центрове се стреляше, палеха се, активистите се нападаха, но същият този съд не заведе никакво обосновно дело срещу явните извършители, което е ясен показател за благосклонното, мълчаливо отношение на властите на РСМ към антибългарските прояви", обърна се Радев към Георгиевски. 

България с подкрепа за Люпчо Георгиевски и остра позиция срещу осъдителната присъда

Радев заяви, че позицията на неговата подкрепа за Георгиевски остава неизменна. 

"Делото срещу Георгиевски и антибългарските изяви на ръководни фактори в РСМ са абсолютно недопустими. Страна, кандидат за член на ЕС, която шумно афишира, че отдавна е покрила всички критерии за членство, осъществява съдебно преследване на етническа основа. Нещо повече - в ход е подготовката на ново, още по-абсурдно обвинение срещу Люпчо Георгиевски, затова призовавам всички български институции да излязат в активна подкрепа на Люпчо Георгиевски и на правата на българите в РСМ и очаквам непрекъсната работа с нашите партньори от ЕС, НАТО, Съвета на Европа, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и другите международни институции за осветляване и недопускане на манипулации и дискриминации спрямо българите в РСМ и спрямо България, за да не ставаме свидетели отново на такива скандални проекти, на доклади, като този на Европейския парламент за подготовка на членството на РСМ в ЕС", посочи още президентът. 

Той припомни, че приемането на доклада за членството на РСМ в ЕС е бил отложен заради установяване на нарушения на правилата и етиката, и множеството нерегламентирани срещи на основния докладчик с политици и експерти от РСМ. Аз очаквам този въпрос да не изпада от вниманието на българските политици и институции, каза Радев. 

Искаме да има конституционни гаранции за правата на нашето общество там, на българите в Република Северна Македония (РСМ). Това каза от своя страна и председателят на заличения от властите в РСМ български културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля Люпчо Георгиевски по време на срещата си с президента. 

Георгиевски допълни, че иска да има вписване в конституцията, защото по думите му "едни ни съдят, други ги бият." Той каза, че ще се борят, а пътят им ще продължи и в Страсбург. "Европа се води по правата на човека, а в РСМ правата на българина са равни на нула", каза Георгиевски. 

Той се обърна към президента с думите "Вие пръв ме чухте и винаги ме чувате, вашата институция я чувстваме като своя. Благодаря ви още веднъж". Георгиевски заяви, че този път е непоколебим. Връчената присъда срещу мен я приемам с чест и гордост. Да те съдят в днешно време като българин в РСМ е чест, каза той.

Георгиевски обясни, че ще обжалва присъдата си. "Ще пускаме писмо за всеки един проблем, който имаме в страната", добави той. Клубът е заличен, но не е победен, каза Георгиевски. 

Люпчо Георгиевски
БГНЕС

По-рано с Георгиевски се срещна и с външния ни министър. 

„Най-важното през целия период на премеждия, през които премина, беше да знаеш, че България стои зад теб – с цялата сила на правителството си, на институциите си, на представителството си в Република Северна Македония. Ние дълбоко не вярваме в мотивите, които бяха обявени срещу теб и предмета на твоето дело“, заяви министър Георг Георгиев пред Георгиевски.

По време на разговора първият ни дипломат изрази категоричната подкрепа на българската държава към Георгиевски, срещу когото съдът в Битоля постанови една година условна присъда с изпитателен срок от две години. Делото срещу него се води във връзка с дейността му като председател на сдружението „Културен клуб Иван Михайлов“ – организация, която беше обект на остра реакция от страна на властите в РСМ и впоследствие заличена.

Люпчо Георгиевски Георг Георгиев
Пресцентър МВнР

Той подчерта, че България разглежда делото срещу Георгиевски като политически мотивиран процес. „Политически мотивирани процеси, които използват държавни институции и съдилища за репресия срещу хора, които се самоопределят като българи и отстояват своята идентичност, са абсолютно неприемливи в една обявяваща се за европейска държава“, заяви Георг Георгиев.

Министър Георгиев подчерта още, че правото на самоопределение е основополагащ принцип на Европейския съюз и не може да бъде поставяно под съмнение. „Начинът, по който чрез културния клуб и чрез цялостната си дейност отстояваш принципите си и произхода си, е повече от достойно да бъде прегърнато от нас като държава, защитавано, и с това ние да стоим изцяло и плътно зад теб“, заяви той.

Люпчо Георгиевски благодари за подкрепата на българската държава. „Не приемам присъдата като срам. Напротив – за мен е чест да съм съден като българин, който защитава българщината в Македония. До преди години търсехме да докажем българското си потекло, днес имам документ за български произход и нещо, с което внуците ми ще могат да се гордеят“, заяви той.

Министър Георгиев отново припомни, че българските институции остават непоколебимо ангажирани с гарантиране на правата на българите в Република Северна Македония, включително чрез използването на всички международни механизми в областта на правата на човека.

комисия Люпчо Георгиевски
БТА

Изслушване в комисията

След това Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове изслуша Люпчо Георгиевски на извънредно заседание във връзка с политическия процес срещу него, последващи реакции и борба за правата на българите в Република Северна Македония. На срещата присъства посланикът на България в РСМ Желязко Радуков и Християн Пендиков, секретар на културния клуб "Цар Борис III" в Охрид. По-късно на закрито заседание Комисията по европейски въпроси изслуша и посланик Радуков.

"В РСМ не съм само аз българин - разследван, съден, всички българи горе-долу имат същите проблеми, трябва да се реагира по този начин на всичко, което се случва там. За мен тази присъда (бел. ред.: една година условна присъда с изпитателен срок от две години) не е срам, а чест да ме съдят като българин в РСМ, като последовател на Ванче Михайлов", каза Георгиевски и допълни, че обвиненията срещу него са смешни - цитиране на Иван Михайлов. Всяка точка на обвинението започва, че на български литературен език съм споделил нещо, каза Георгиевски. Той допълни, че има натиск върху прокуратурата от политически партии. 

Българската държава направи достатъчно в рамките на дипломацията. Имаше представители, посолството не ни изостави, винаги имаме подкрепата - това отговори Георгиевски на въпрос от Елисавета Белобрадова от парламентарната група на “Продължаваме промяната-Демократична България“.

Викайте българите и ги слушайте в българския парламент, нека всички да знаят какво се случва в РСМ, предложи Георгиевски. Очаквам да обяснявате на политическите си семейства какво се случва в Северна Македония, да се засили присъствието на български медии, каза още той.

Подкрепа от политическите сили

Всички политически сили изразиха безрезервна подкрепа към Георгиевски и сънародниците ни там.

ГЕРБ-СДС категорично подкрепя българите в РСМ и осъжда решението на съда в Битоля, кaза Дафинка Семерджиева, зам.-председател на комисията. Тя подчерта, че външният министър Георг Георгиев изрично е заявил, че тази присъда е неприемлива за българската държава. Българският парламент, нито една от политическите сили няма колебание, обединени са в подкрепата си за Люпчо Георгиевски, каза Семерджиева.

От "Възраждане“ напомниха, че вдигането на българското вето е било грешка и влязоха в спор с "Продължаваме промяната-Демократична България“. Лидерът на партията Костадин Костадинов посочи, че в момента последиците се коментират. Настояваме за твърда категорична позиция, ако трябва да заплашим ЕС, че ще саботираме начина на работа, каза той. България за пореден път предаде българите в РСМ - преди три години вдигнахме ветото и виждаме какво се случи, припомни лидерът на "Възраждане“. Това, което трябва да се каже сега, е, че тези хора са жертва на българското предателство на интересите в РСМ през 2022 г., каза Костадинов. По думите му в РСМ все още няма българско малцинство, а мнозинство. Не сме сигурни какво ще се случи на 24 юни, когато евентуално трябва да бъде публикуван докладът за напредъка на Северна Македония в преговорите с ЕС, коментира също Костадинов. Трябва да ударим по масата, а не да се държим като гости, настоя той.

Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" (ПП) Асен Василев беше категоричен, че РСМ няма да започне разговори за еврочленство, докато има такива случаи като с Люпчо Георгиевски. Няма да започнат преговори, докато всички условия не са изпълнени и докато ние и ЕС не потвърдим, че са изпълнени, отговори Василев на Костадинов. Ако РСМ иска да е част от ЕС, трябва всеки, който се самоопредели като българин, да не бъде преследван за това, каза бившият финансов министър.

Съдът в Битоля постанови условна присъда за Люпчо Георгиевски

Съпредседателят на ПП Кирил Петков и бивш премиер допълни, че националният ни интерес е да показваме, че такива безобразия не могат да се случват. 

Съпредседателят на парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България“ Николай Денков припомни, че РСМ е имала премиери и президенти, които са искали да се подобряват отношенията със София. Дали ще има напредък сега, или не, зависи от нашето желание, от това дали ще бъдем единни, заяви той. Вашето желание да си пишете партийни позитиви от това само може да попречи в този момент, каза политикът по отношение риториката на „Възраждане“. Този тип отношение ни пречи да защитаваме интересите на тези хора там, защото, когато видят че сме разделени, ще търсят как да използват пролуката, обърна се Денков към Костадинов. Надявам се, че България ще бъде по-зряла от РСМ, допълни той. Ние можем да ви подкрепяме, но в крайна сметка хората в РСМ ще поискат да има европейско развитие, каза Денков и призова да търсим националните си интереси като българи, а не като проводници на чужди интереси.

От "ДПС-Ново начало“ също заявиха подкрепа, защото осъдителната присъда не олицетворява желанието за евроинтеграция на РСМ. От парламентарната група ще настояваме за силна позиция, която ясно да обясни на всички европейски партньори аргументите ни, за да може позицията на Народното събрание (НС) и правителството да бъде чута и приета, посочи Атидже Алиева-Вели.

БСП - Обединена левица

Зам.-председателят на НС Драгомир Стойнев ("БСП-Обединена левица“) каза, че е присъствал на откриването на клуба в Битоля. Нашата сила е в нашите партньори от ЕС, разчитаме на тях да се намери решение на този проблем, който е между България и ЕС, допълни той. Според него с тропане по масата надали нещата ще се случат. Той увери Георгиевски, че може да разчита на подкрепа от България с каквото е необходимо.

Председателят на парламентарната група "Има такъв народ“ Тошко Йорданов обясни на госта, че независимо от искрите, които прехвърчат в залата, сънародниците ни в РСМ имат подкрепата на целия български парламент. Може да сте сигурен, че няма сила в това НС, която да приеме глупостите, които говори Външното министерство на РСМ в момента, увери той. Северномакедонските управляващи сега няма да получат огъване на България, доказателство е и поведението на българските евродепутати от различни политически семейства, каза Йорданов.

Христо Расташки от "Морал, единство, чест“ каза, че е недопустимо държава, която претендира, че може да бъде член на ЕС, да води съдебни процеси срещу човек, който е цитирал български революционер на стената си във Фейсбук. Българската дипломация трябва да бъде твърда, не можем да допуснем РСМ в ЕС, докато не се изчисти въпросът и не спрат репресиите срещу български граждани, заяви представителят на МЕЧ.

Миналата седмица Люпчо Георгиевски получи условна присъда от съда в Битоля. В петък от парламентарната група на ГЕРБ-СДС изразиха в декларация категорично възмущение и дълбока загриженост във връзка с произнесената осъдителна присъда срещу Люпчо Георгиевски.

В своя позиция българското Министерство на външните работи определи като категорично неприемлива произнесената осъдителна присъда на Основния съд в Битоля.

Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова коментира от Виена, че съдебният процес срещу Люпчо Георгивски може да се окачестви като наказателна акция.

БТА