В сряда Кирил Петков обяви, че подава оставка като съпредседател на ПП и депутат от партията. NOVA проследи пътя му от „Харвардския модел“ до скандалите и оставката.
Политически път
Кирил Петков започва кариерата си далеч от политиката – в света на иновациите и бизнеса. Завършил „Харвард“.Бизнес кариера
→ Работи в "Маккейн Фудс", с фокус върху иновации с висока добавена стойност.
→ Създава "Провиотик" – българска компания с международни патенти.
→ През 2017 г. влиза в политиката с „Да, България!“, а четири години по-късно вече е служебен министър, съосновател на партия и министър-председател.

Политическа кариера
• Избран в Изпълнителния съвет на „Да, България!“ (2017 г.)
• Министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев (май – септември 2021 г.)
• Основава „Продължаваме промяната“ през септември 2021 г.
• Става премиер на България през декември 2021 г.
• Подаде оставка след успешен вот на недоверие (юни 2022 г.)
Политически образ
Кирил Петков се позиционира като политик от ново поколение.
Приоритети: Съдебна реформа, евроинтеграция, борба с корупцията, дигитализация.
Позитиви:
- изгонването на 70 руски дипломати, идентифицирани като хора, свързани с чужди служби и работили срещу интересите на България, по времето, когато Петков е премиер
- България изпрати хуманитарна и военна помощ в Украйна през 2022 г., когато също е премиер. С това България се присъединява към групата на 25-те страни донори от ЕС и НАТО.
- намаляване на зависимостите от Русия в енергетиката
Скандали и критики
Конституционен казус с двойното гражданство (2021)
Конституционният съд обяви, че назначението на Петков за служебен министър е противоконституционно, тъй като е имал и канадско гражданство по това време.
Арестите на Борисов, Арнаудова и Горанов (март 2022)
Действията на Петков бяха определени от прокуратурата като накърняване на престижа на властта, защото арестите са проведени без съдебно разпореждане, а арестът на Борисов беше определен от съда за незаконен.
Среща със Спас Русев в столичен хотел (януари 2024)
Петков беше заснет с бизнесмена Русев – собственик на „Булсатком“ – в лобито на софийски хотел.
- Възникнаха съмнения за лобистки интереси, на фона на предстояща сделка с телекомуникационна инфраструктура.
- Петков отрече намеса в икономически въпроси и заяви, че срещата е била приятелска.
- Седмица по-късно Петков на извънреден брифинг Петков призова настоящият състав на независимия по закон регулатор – Комисята за защита на конкуренцията да не взема решение за придобиването на „Булсатком” от United Group.
- Темата предизвика и вълна от реакции около въпроса дали това е политически натиск над Комисията и има ли връзка между изказването на Петков и срещата му с бизнесмена.
- Комисията за защита на конкуренцията излезе с позиция след изявлението на Кирил Петков за работата ѝ. От регулатора изразиха сериозното си притеснение от думите на съпредседателя на „Продължаваме Промяната", които "представляват опит за сериозна намеса в дейността на комисията и в независимото упражняване на правомощията ѝ".

Скандал заради запис, разпространен от Радостин Василев (май 2023)
Радостин Василев обявява, че е от заседание на Националния съвет на ПП. Чуват се гласове, за които се твърди, че са на Петков и Василев, които коментират:
- Съгласуване на шефове на службите с чужди посолства.
- Тайна договорка с ГЕРБ и бъдещ премиер Мария Габриел.
- Изказвания като „службите са наши“, „Направихме ала-бала с президента“ и „Борисов се изпира“.
"ПП не се интересуват от избирателите си, а от това да упражняват власт." – заявява Радостин Василев и напуска парламентарната група.
Съдебни дела и обвинения
Януари 2024: СГС осъжда Петков да плати 50 000 лв. на Слави Трифонов за обиди. Апелативният съд отменя решението година по-късно.
Януари 2025: Прокуратурата повдига обвинение за превишаване на правомощията при ареста на Борисов.
Март 2025: Обвинение за принуда над Александър Йоловски. Наложена е гаранция от 10 000 лв.
Оттегляне от политиката и оставка (юни 2025)
Оставка и последици
• 25 юни 2025 г. – Кирил Петков подава оставка като съпредседател на „Продължаваме Промяната“ и като народен представител в 51-ото Народно събрание. Асен Василев остава председател на формацията.
• Повод за решението е публичен скандал, свързан с напускането на общински кметове и съветници от ПП, които отправят обвинения към ръководството за оказван натиск при възлагане на обществени поръчки на конкретни фирми.

• В деня на оставката се появява анонимен аудиозапис, в който се твърди, че се чува разговор между заместник-кмета Никола Барбутов и кмета на район „Люлин“ Георги Тодоров, свързан с обсъждане на обществени поръчки.
• Петков заявява, че е чул записа, не знае дали е автентичен, но приема политическата отговорност. Отрича да става дума за корупция и определя случая като „кадрова грешка“.